GE Critical Power JAW050A1
JAW050A1 picture photo
Mfg. Part Number
JAW050A1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT
Datasheet Download
JAW050A1.pdf
Availability of JAW050A1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JAW050A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of JAW050A1
Internal Part NumberEIS-JAW050A1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJAW
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JAW050A1
Related LinksJAW0, JAW050A1 Datasheet, GE Critical Power Distributor
JAW050A1 Details Description
Related parts for JAW050A1
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf