NKK Switches JB15HBPF-JF
JB15HBPF-JF picture photo
Mfg. Part Number
JB15HBPF-JF
Brief Description
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V
Datasheet Download
JB15HBPF-JF.pdf
Availability of JB15HBPF-JF
QUANTITY
JB15HBPF-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of JB15HBPF-JF
Internal Part NumberEIS-JB15HBPF-JF
3D ModelJB15HBPF-JF
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.125A @ 24VDC
Actuator TypeSquare Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins14.70mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline10.00mm x 10.00mm
IlluminationIlluminated
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Illumination Type, ColorLED, Green
Operating Force265gf
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JB15HBPF-JF
Related LinksJB15H, JB15HBPF-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
JB15HBPF-JF Details Description
Related parts for JB15HBPF-JF
CAP CER 270PF 50V 0605 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS .093 PANEL MOUNT datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.5A TO3 datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf