NKK Switches JB15HKP-2G
JB15HKP-2G picture photo
Mfg. Part Number
JB15HKP-2G
Brief Description
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V
Datasheet Download
JB15HKP-2G.pdf
Availability of JB15HKP-2G
QUANTITY
JB15HKP-2G Order Process
Ship out your order
Specifications of JB15HKP-2G
Internal Part NumberEIS-JB15HKP-2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
3D ModelJB15HKP-2G
PCN Design/SpecificationJB Series Stainless Steel 29/Oct/2010
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.125A @ 24VDC
Actuator TypeSquare Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins11.20mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline10.00mm x 10.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force265gf
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialPolyacetal
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JB15HKP-2G
Related LinksJB15H, JB15HKP-2G Datasheet, NKK Switches Distributor
JB15HKP-2G Details Description
Related parts for JB15HKP-2G
DOOR PLEXI 41.8X18.8X0.53" BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 4KV X5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf