NKK Switches JB15KP-4BC
JB15KP-4BC picture photo
Mfg. Part Number
JB15KP-4BC
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V
Datasheet Download
JB15KP-4BC.pdf
Availability of JB15KP-4BC
QUANTITY
JB15KP-4BC Order Process
Ship out your order
Specifications of JB15KP-4BC
Internal Part NumberEIS-JB15KP-4BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelJB15KP-4BC
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesJB
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 24VDC
Actuator TypeSquare Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins11.20mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline10.00mm x 10.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force176gf
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialPolyacetal
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JB15KP-4BC
Related LinksJB15K, JB15KP-4BC Datasheet, NKK Switches Distributor
JB15KP-4BC Details Description
Related parts for JB15KP-4BC
IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-6 datasheet.pdf
CAP MICA 62PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING 16-20 AWG #8 STRIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 40-160VIN 05VOUT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT I2C EXT 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 192KB FLASH datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf