Sullins Connector Solutions JBB60DYHN
JBB60DYHN picture photo
Mfg. Part Number
JBB60DYHN
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 TH 120POS
Datasheet Download
JBB60DYHN.pdf
Availability of JBB60DYHN
QUANTITY
JBB60DYHN Order Process
Ship out your order
Specifications of JBB60DYHN
Internal Part NumberEIS-JBB60DYHN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBB60DYHN
Related LinksJBB6, JBB60DYHN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBB60DYHN Details Description
Related parts for JBB60DYHN
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION MIXER AD831 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
SL R/A LATCH HEADER GOLD 24POS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE 3COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN ADAPTER 18P-18P F-M PNL MNT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf