Sullins Connector Solutions JBC20HETI
JBC20HETI picture photo
Mfg. Part Number
JBC20HETI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC20HETI.pdf
Availability of JBC20HETI
QUANTITY
JBC20HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC20HETI
Internal Part NumberEIS-JBC20HETI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC20HETI
Related LinksJBC2, JBC20HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC20HETI Details Description
Related parts for JBC20HETI
GROMMET 0.250" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 4KHZ 12.2MM PC MNT datasheet.pdf
IC Z8PLUS MCU OTP 512 20SSOP datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 29POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE 25A 600V GSIB-5S datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf