Sullins Connector Solutions JBC44HETS
JBC44HETS picture photo
Mfg. Part Number
JBC44HETS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC44HETS.pdf
Availability of JBC44HETS
QUANTITY
JBC44HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC44HETS
Internal Part NumberEIS-JBC44HETS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC44HETS
Related LinksJBC4, JBC44HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC44HETS Details Description
Related parts for JBC44HETS
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-15V 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 20-WLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf