Souriau Connection Technology JBXEA2G10FPSDS
JBXEA2G10FPSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEA2G10FPSDS
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS DBL NUT SKT SLD
Datasheet Download
JBXEA2G10FPSDS.pdf
Availability of JBXEA2G10FPSDS
QUANTITY
JBXEA2G10FPSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEA2G10FPSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEA2G10FPSDS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating8A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEA2G10FPSDS
Related LinksJBXEA2G, JBXEA2G10FPSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEA2G10FPSDS Details Description
Related parts for JBXEA2G10FPSDS
CIRCUIT BOARD EJECTORS RED datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 1.7A SSOT3 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
RES WIREWOUND 39 OHM 3W datasheet.pdf
CONN COVER DUST ESD RCPT 12POS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
SMA R/A CABLE PLUG RG174 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 36.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 20% 330VAC AXI datasheet.pdf