Souriau Connection Technology JBXEA2G18FWSDS
JBXEA2G18FWSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEA2G18FWSDS
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXEA2G18FWSDS.pdf
Availability of JBXEA2G18FWSDS
QUANTITY
JBXEA2G18FWSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEA2G18FWSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEA2G18FWSDS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front or Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5.5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEA2G18FWSDS
Related LinksJBXEA2G, JBXEA2G18FWSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEA2G18FWSDS Details Description
Related parts for JBXEA2G18FWSDS
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 750VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2.0MM 12POS TIN R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL MOSFET DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 376.2VWM 607.2VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.0X2.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf