Souriau Connection Technology JBXEA3A10FCSDS
JBXEA3A10FCSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEA3A10FCSDS
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXEA3A10FCSDS.pdf
Availability of JBXEA3A10FCSDS
QUANTITY
JBXEA3A10FCSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEA3A10FCSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEA3A10FCSDS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front or Rear Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationA
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating12A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEA3A10FCSDS
Related LinksJBXEA3A, JBXEA3A10FCSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEA3A10FCSDS Details Description
Related parts for JBXEA3A10FCSDS
EVAL MOD FOR TLC3541 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
BUZZER MAGN 1-40V 2KHZ PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 16PS DL 1.25MM STR SMD datasheet.pdf
LED CBI 5MM BICLR RED/GRN 0.700" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 9CKT datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079" 16POS datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 240V 225MA SOD123 datasheet.pdf