Souriau Connection Technology JBXEC2G18FPSDS
JBXEC2G18FPSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEC2G18FPSDS
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT PCB
Datasheet Download
JBXEC2G18FPSDS.pdf
Availability of JBXEC2G18FPSDS
QUANTITY
JBXEC2G18FPSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEC2G18FPSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEC2G18FPSDS
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5.5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEC2G18FPSDS
Related LinksJBXEC2G, JBXEC2G18FPSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEC2G18FPSDS Details Description
Related parts for JBXEC2G18FPSDS
BOX ABS ALMOND 5"L X 1.85"W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf