Souriau Connection Technology JBXEC2G19FPSDS
JBXEC2G19FPSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEC2G19FPSDS
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT PCB
Datasheet Download
JBXEC2G19FPSDS.pdf
Availability of JBXEC2G19FPSDS
QUANTITY
JBXEC2G19FPSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEC2G19FPSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEC2G19FPSDS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEC2G19FPSDS
Related LinksJBXEC2G, JBXEC2G19FPSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEC2G19FPSDS Details Description
Related parts for JBXEC2G19FPSDS
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR SMT datasheet.pdf
MODULE PIP 10A 2.2/5.5V 11SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 200A DIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X5R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf