Souriau Connection Technology JBXED1G10FSSDPR
JBXED1G10FSSDPR picture photo
Mfg. Part Number
JBXED1G10FSSDPR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXED1G10FSSDPR.pdf
Availability of JBXED1G10FSSDPR
QUANTITY
JBXED1G10FSSDPR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXED1G10FSSDPR
Internal Part NumberEIS-JBXED1G10FSSDPR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating2.5A
Voltage - Rated300VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXED1G10FSSDPR
Related LinksJBXED1G, JBXED1G10FSSDPR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXED1G10FSSDPR Details Description
Related parts for JBXED1G10FSSDPR
VARISTOR 21.8V RING datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 200-850 CMA 0.125" (3.18mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf