Souriau Connection Technology JBXED2G12FSSDSR
JBXED2G12FSSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXED2G12FSSDSR
Brief Description
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXED2G12FSSDSR.pdf
Availability of JBXED2G12FSSDSR
QUANTITY
JBXED2G12FSSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXED2G12FSSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXED2G12FSSDSR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXED2G12FSSDSR
Related LinksJBXED2G, JBXED2G12FSSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXED2G12FSSDSR Details Description
Related parts for JBXED2G12FSSDSR
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST VM 16TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160K OHM 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE MARKER ELS 7/40 MC GE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HC-K 6/0-ESTS datasheet.pdf
FAN IMP MTRZD 190X70 115V W/CAP datasheet.pdf