Souriau Connection Technology JBXEP2G18FSSDS
JBXEP2G18FSSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEP2G18FSSDS
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXEP2G18FSSDS.pdf
Availability of JBXEP2G18FSSDS
QUANTITY
JBXEP2G18FSSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEP2G18FSSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEP2G18FSSDS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5.5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEP2G18FSSDS
Related LinksJBXEP2G, JBXEP2G18FSSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEP2G18FSSDS Details Description
Related parts for JBXEP2G18FSSDS
TVS DIODE 5.5VWM SMD5 datasheet.pdf
IC SIMPLE SEQUENCER P-P SC70-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 7POS CRIMP datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 257POS 50K 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf