Souriau Connection Technology JBXEP2J12FQSDS
JBXEP2J12FQSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEP2J12FQSDS
Brief Description
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT RA
Datasheet Download
JBXEP2J12FQSDS.pdf
Availability of JBXEP2J12FQSDS
QUANTITY
JBXEP2J12FQSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEP2J12FQSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEP2J12FQSDS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationJ
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEP2J12FQSDS
Related LinksJBXEP2J, JBXEP2J12FQSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEP2J12FQSDS Details Description
Related parts for JBXEP2J12FQSDS
CONN ADAPT SMA PLUG TO H.FL JACK datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT RED CA 0.56" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 75.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf