Souriau Connection Technology JBXER3G14MCSDSR
JBXER3G14MCSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXER3G14MCSDSR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS PNL MNT PIN CRMP
Datasheet Download
JBXER3G14MCSDSR.pdf
Availability of JBXER3G14MCSDSR
QUANTITY
JBXER3G14MCSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXER3G14MCSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXER3G14MCSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating9A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXER3G14MCSDSR
Related LinksJBXER3G, JBXER3G14MCSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXER3G14MCSDSR Details Description
Related parts for JBXER3G14MCSDSR
PHOTODIODE BLUE 62.91MM SQ BUSS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
IC DIFF LINE TXRX H-S 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 139 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/16/180G 1.5SN BK datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN IDC 2.54MM MALE 16P datasheet.pdf