Souriau Connection Technology JBXFC2G19FWSDSMR
JBXFC2G19FWSDSMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFC2G19FWSDSMR
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
JBXFC2G19FWSDSMR.pdf
Availability of JBXFC2G19FWSDSMR
QUANTITY
JBXFC2G19FWSDSMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFC2G19FWSDSMR
Internal Part NumberEIS-JBXFC2G19FWSDSMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFC2G19FWSDSMR
Related LinksJBXFC2G1, JBXFC2G19FWSDSMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFC2G19FWSDSMR Details Description
Related parts for JBXFC2G19FWSDSMR
CABLE 7COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONT SKT CRMP 20-24AWG SZ 20 PWR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 45DEG 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2312 datasheet.pdf
PLUGINWOBBLE COIL SPRING SPDT datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3W MONO 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf