Souriau Connection Technology JBXFD2J12MCSDSMR
JBXFD2J12MCSDSMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFD2J12MCSDSMR
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN CRIMP
Datasheet Download
JBXFD2J12MCSDSMR.pdf
Availability of JBXFD2J12MCSDSMR
QUANTITY
JBXFD2J12MCSDSMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFD2J12MCSDSMR
Internal Part NumberEIS-JBXFD2J12MCSDSMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationJ
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFD2J12MCSDSMR
Related LinksJBXFD2J1, JBXFD2J12MCSDSMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFD2J12MCSDSMR Details Description
Related parts for JBXFD2J12MCSDSMR
CONN HEADER 18POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT EMULATOR FSICE FOR 9 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 72VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 500MA 240 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf