Souriau Connection Technology JBXFD2J18FCSDSR
JBXFD2J18FCSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFD2J18FCSDSR
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT CRIMP
Datasheet Download
JBXFD2J18FCSDSR.pdf
Availability of JBXFD2J18FCSDSR
QUANTITY
JBXFD2J18FCSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFD2J18FCSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXFD2J18FCSDSR
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationJ
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5.5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFD2J18FCSDSR
Related LinksJBXFD2J, JBXFD2J18FCSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFD2J18FCSDSR Details Description
Related parts for JBXFD2J18FCSDSR
IC LV OCT FET BUS SWITCH 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 12V datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SR BTS PC 50 6 ASY A datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 12A 250VAC 60VDC datasheet.pdf