Souriau Connection Technology JBXFD3G30MSSDSR
JBXFD3G30MSSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFD3G30MSSDSR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE PIN SLD
Datasheet Download
JBXFD3G30MSSDSR.pdf
Availability of JBXFD3G30MSSDSR
QUANTITY
JBXFD3G30MSSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFD3G30MSSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXFD3G30MSSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating3.5A
Voltage - Rated400VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFD3G30MSSDSR
Related LinksJBXFD3G, JBXFD3G30MSSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFD3G30MSSDSR Details Description
Related parts for JBXFD3G30MSSDSR
FIXED IND 18UH 394MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5.78A 13.1 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC LIU T1/E1 8CH SHORT 160-BGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 1000V TO-94 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V POWERFLAT5X6 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf