Souriau Connection Technology JBXHC2G10MCSDSR
JBXHC2G10MCSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXHC2G10MCSDSR
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN CRMP
Datasheet Download
JBXHC2G10MCSDSR.pdf
Availability of JBXHC2G10MCSDSR
QUANTITY
JBXHC2G10MCSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXHC2G10MCSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXHC2G10MCSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating8A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXHC2G10MCSDSR
Related LinksJBXHC2G, JBXHC2G10MCSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXHC2G10MCSDSR Details Description
Related parts for JBXHC2G10MCSDSR
XFRMR 1CT:1.15CT/1CT:1.15CT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf