Souriau Connection Technology JBXHC2G19MSSDSR
JBXHC2G19MSSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXHC2G19MSSDSR
Brief Description
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
JBXHC2G19MSSDSR.pdf
Availability of JBXHC2G19MSSDSR
QUANTITY
JBXHC2G19MSSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXHC2G19MSSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXHC2G19MSSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXHC2G19MSSDSR
Related LinksJBXHC2G, JBXHC2G19MSSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXHC2G19MSSDSR Details Description
Related parts for JBXHC2G19MSSDSR
CAP CER 390PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 290W TO247 datasheet.pdf