Souriau Connection Technology JBXHC2G19MSSDSR
JBXHC2G19MSSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXHC2G19MSSDSR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
JBXHC2G19MSSDSR.pdf
Availability of JBXHC2G19MSSDSR
QUANTITY
JBXHC2G19MSSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXHC2G19MSSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXHC2G19MSSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXHC2G19MSSDSR
Related LinksJBXHC2G, JBXHC2G19MSSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXHC2G19MSSDSR Details Description
Related parts for JBXHC2G19MSSDSR
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR NO LATCH datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
ZS-H, SENSOR HEAD 100 MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XBD RYL BLUE 455NM 500MW SMD datasheet.pdf
RES SMD 80K OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf