Souriau Connection Technology JBXHH2G16FCSDSR
JBXHH2G16FCSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXHH2G16FCSDSR
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXHH2G16FCSDSR.pdf
Availability of JBXHH2G16FCSDSR
QUANTITY
JBXHH2G16FCSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXHH2G16FCSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXHH2G16FCSDSR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating6A
Voltage - Rated730VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXHH2G16FCSDSR
Related LinksJBXHH2G, JBXHH2G16FCSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXHH2G16FCSDSR Details Description
Related parts for JBXHH2G16FCSDSR
CONN HEADER 48POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH WISKER HEAD SNAP ACT SPDT datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF20 ACCESSORY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf