Souriau Connection Technology JBXHH2G19FCSDS
JBXHH2G19FCSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXHH2G19FCSDS
Brief Description
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXHH2G19FCSDS.pdf
Availability of JBXHH2G19FCSDS
QUANTITY
JBXHH2G19FCSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXHH2G19FCSDS
Internal Part NumberEIS-JBXHH2G19FCSDS
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXHH2G19FCSDS
Related LinksJBXHH2G, JBXHH2G19FCSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXHH2G19FCSDS Details Description
Related parts for JBXHH2G19FCSDS
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 28-SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 3POS OR datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SYNCHROSCOPE datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf