Souriau Connection Technology JBXHH2G19FCSDSR
JBXHH2G19FCSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXHH2G19FCSDSR
Brief Description
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXHH2G19FCSDSR.pdf
Availability of JBXHH2G19FCSDSR
QUANTITY
JBXHH2G19FCSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXHH2G19FCSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXHH2G19FCSDSR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXHH2G19FCSDSR
Related LinksJBXHH2G, JBXHH2G19FCSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXHH2G19FCSDSR Details Description
Related parts for JBXHH2G19FCSDSR
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 16K 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 650MHZ 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONN HDR 52POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU 2-BEAM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf