Souriau Connection Technology JBXPC1G10FSSDPR
JBXPC1G10FSSDPR picture photo
Mfg. Part Number
JBXPC1G10FSSDPR
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE SKT SLD
Datasheet Download
JBXPC1G10FSSDPR.pdf
Availability of JBXPC1G10FSSDPR
QUANTITY
JBXPC1G10FSSDPR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXPC1G10FSSDPR
Internal Part NumberEIS-JBXPC1G10FSSDPR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating2.5A
Voltage - Rated300VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXPC1G10FSSDPR
Related LinksJBXPC1G, JBXPC1G10FSSDPR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXPC1G10FSSDPR Details Description
Related parts for JBXPC1G10FSSDPR
TRANS PNP 30V 3A I-PAK datasheet.pdf
CONN JACK 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK VERT 10 CKT datasheet.pdf
C 0402-2220 X7R 6.3-50V 1,000PF- datasheet.pdf