Souriau Connection Technology JBXPC2G16FWSDSR
JBXPC2G16FWSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXPC2G16FWSDSR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16P INLINE SKT SLD
Datasheet Download
JBXPC2G16FWSDSR.pdf
Availability of JBXPC2G16FWSDSR
QUANTITY
JBXPC2G16FWSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXPC2G16FWSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXPC2G16FWSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating6A
Voltage - Rated730VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXPC2G16FWSDSR
Related LinksJBXPC2G, JBXPC2G16FWSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXPC2G16FWSDSR Details Description
Related parts for JBXPC2G16FWSDSR
IC MPU PENTIUM MMX 266MHZ 296PGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 24POS datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 600V 150A TO-93 datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 14.5VC DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf