Souriau Connection Technology JBXPC2G19FCSDSMR
JBXPC2G19FCSDSMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXPC2G19FCSDSMR
Brief Description
CONN RCPT 19POS INLINE SKT CRIMP
Datasheet Download
JBXPC2G19FCSDSMR.pdf
Availability of JBXPC2G19FCSDSMR
QUANTITY
JBXPC2G19FCSDSMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXPC2G19FCSDSMR
Internal Part NumberEIS-JBXPC2G19FCSDSMR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXPC2G19FCSDSMR
Related LinksJBXPC2G1, JBXPC2G19FCSDSMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXPC2G19FCSDSMR Details Description
Related parts for JBXPC2G19FCSDSMR
PCB UNCLAD 1/16"THICK FR4 12X18" datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT CMOS DUAL BUF 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 100MW SOD523 datasheet.pdf
RELAY SAFETY DPDT 6A 9V datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 16-30V 5A datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A datasheet.pdf