Panasonic Electric Works JC1A-DC20V
JC1A-DC20V picture photo
Mfg. Part Number
JC1A-DC20V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 20V
Datasheet Download
JC1A-DC20V.pdf
Availability of JC1A-DC20V
QUANTITY
JC1A-DC20V Order Process
Ship out your order
Specifications of JC1A-DC20V
Internal Part NumberEIS-JC1A-DC20V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current45mA
Coil Voltage20VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)16 VDC
Turn Off Voltage (Min)2 VDC
Operate Time15ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance444 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC1A-DC20V
Related LinksJC1A-, JC1A-DC20V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC1A-DC20V Details Description
Related parts for JC1A-DC20V
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC UART QUAD 64LQFP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 4DIG GREEN CA 0.56" datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.4A 275.3 MOHM datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-4836-A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 18.5V 10W datasheet.pdf