Panasonic Electric Works JC1A-DC48V
JC1A-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
JC1A-DC48V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Datasheet Download
JC1A-DC48V.pdf
Availability of JC1A-DC48V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JC1A-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of JC1A-DC48V
Internal Part NumberEIS-JC1A-DC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current18.8mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance2.56 kOhms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC1A-DC48V
Related LinksJC1A-, JC1A-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC1A-DC48V Details Description
Related parts for JC1A-DC48V
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 6V X5R 0508 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 195A INTAPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf