Panasonic Electric Works JC1A-S-DC12V
JC1A-S-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
JC1A-S-DC12V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Datasheet Download
JC1A-S-DC12V.pdf
Availability of JC1A-S-DC12V
QUANTITY
JC1A-S-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of JC1A-S-DC12V
Internal Part NumberEIS-JC1A-S-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC1A-S-DC12V
Related LinksJC1A-S, JC1A-S-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC1A-S-DC12V Details Description
Related parts for JC1A-S-DC12V
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 120W datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE T2 CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
LENS 10MM WASHER/RETAINER BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf