Panasonic Electric Works JC1A1BJ-DC24V
JC1A1BJ-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
JC1A1BJ-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Datasheet Download
JC1A1BJ-DC24V.pdf
Availability of JC1A1BJ-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JC1A1BJ-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of JC1A1BJ-DC24V
Internal Part NumberEIS-JC1A1BJ-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST-NO/NC (1 Form A and B)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance576 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC1A1BJ-DC24V
Related LinksJC1A1B, JC1A1BJ-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC1A1BJ-DC24V Details Description
Related parts for JC1A1BJ-DC24V
IC COMBO CODEC/FILTER 20-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG/3.3V DL 10SON datasheet.pdf
CABLE COAX RISER RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 36 OHM 16DIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 600W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf