Panasonic Electric Works JC2A-DC12V
JC2A-DC12V picture photo
Mfg. Part Number
JC2A-DC12V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V
Datasheet Download
JC2A-DC12V.pdf
Availability of JC2A-DC12V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JC2A-DC12V Order Process
Ship out your order
Specifications of JC2A-DC12V
Internal Part NumberEIS-JC2A-DC12V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current83.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance144 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC2A-DC12V
Related LinksJC2A-, JC2A-DC12V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC2A-DC12V Details Description
Related parts for JC2A-DC12V
IC CPLD 64MC 15NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 2W 0.402 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 41A SOT227 datasheet.pdf