Panasonic Electric Works JC2AF-S-DC12V-F
JC2AF-S-DC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
JC2AF-S-DC12V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V
Datasheet Download
JC2AF-S-DC12V-F.pdf
Availability of JC2AF-S-DC12V-F
QUANTITY
JC2AF-S-DC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of JC2AF-S-DC12V-F
Internal Part NumberEIS-JC2AF-S-DC12V-F
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLJC Relays Mar/2012
Standard Package50
Coil TypeNon Latching
Coil Current83.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time30ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1 W
Coil Resistance144 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC2AF-S-DC12V-F
Related LinksJC2AF-S, JC2AF-S-DC12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC2AF-S-DC12V-F Details Description
Related parts for JC2AF-S-DC12V-F
IDC CABLE - MKS30K/MC34M/MPR30K datasheet.pdf
RES SMD 44.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 250MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.2A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf