Panasonic Electric Works JC2AJ-TM-DC18V
JC2AJ-TM-DC18V picture photo
Mfg. Part Number
JC2AJ-TM-DC18V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 18V
Datasheet Download
JC2AJ-TM-DC18V.pdf
Availability of JC2AJ-TM-DC18V
QUANTITY
JC2AJ-TM-DC18V Order Process
Ship out your order
Specifications of JC2AJ-TM-DC18V
Internal Part NumberEIS-JC2AJ-TM-DC18V
How to Read Date Codes
Standard Package20
Coil TypeNon Latching
Coil Current55.6mA
Coil Voltage18VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)14.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time15ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance324 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC2AJ-TM-DC18V
Related LinksJC2AJ-T, JC2AJ-TM-DC18V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC2AJ-TM-DC18V Details Description
Related parts for JC2AJ-TM-DC18V
CABLE FLAT FLEX 36POS 0.5MM 3" datasheet.pdf
WASHER SEALING 5/16 STN STEEL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.4A 99.4 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf