XP Power JCA0312S12
JCA0312S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCA0312S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 3W
Datasheet Download
JCA0312S12.pdf
Availability of JCA0312S12
QUANTITY
JCA0312S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCA0312S12
Internal Part NumberEIS-JCA0312S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsJCA(02, 03) Series TUV Certificate
JCA(02, 03) Series UL Certificate
JCA(02, 03) Series CB Report
RoHS InformationJCA(02, 03) Series Declaration of Conformity
Featured ProductJCA Series
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)260mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCA0312S12
Related LinksJCA03, JCA0312S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCA0312S12 Details Description
Related parts for JCA0312S12
MCU EMULATOR POD FOR 28-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
POT 2.0M OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8DFN datasheet.pdf
3G3_X OUTPUT AC REACTOR datasheet.pdf
HI-TEMP,M12,NPN,NC datasheet.pdf
PLUGINSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf