Sullins Connector Solutions JCB100DYHR
JCB100DYHR picture photo
Mfg. Part Number
JCB100DYHR
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS
Datasheet Download
JCB100DYHR.pdf
Availability of JCB100DYHR
QUANTITY
JCB100DYHR Order Process
Ship out your order
Specifications of JCB100DYHR
Internal Part NumberEIS-JCB100DYHR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCB100DYHR
Related LinksJCB10, JCB100DYHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCB100DYHR Details Description
Related parts for JCB100DYHR
RES ARRAY 13 RES 1.5K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM 405VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 2CH 16-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 1M datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X2MM W/ADH datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 320X320X2MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 600W datasheet.pdf