Sullins Connector Solutions JCB20DYFT
JCB20DYFT picture photo
Mfg. Part Number
JCB20DYFT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD
Datasheet Download
JCB20DYFT.pdf
Availability of JCB20DYFT
QUANTITY
JCB20DYFT Order Process
Ship out your order
Specifications of JCB20DYFT
Internal Part NumberEIS-JCB20DYFT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCB20DYFT
Related LinksJCB2, JCB20DYFT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCB20DYFT Details Description
Related parts for JCB20DYFT
CONN SPADE SPRING 14-16 AWG #8 datasheet.pdf
IC TXRX ETHERNET PHYTER 48-LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 120MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" TH GLD datasheet.pdf