Sullins Connector Solutions JCB40DYHR
JCB40DYHR picture photo
Mfg. Part Number
JCB40DYHR
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 TH 80POS
Datasheet Download
JCB40DYHR.pdf
Availability of JCB40DYHR
QUANTITY
JCB40DYHR Order Process
Ship out your order
Specifications of JCB40DYHR
Internal Part NumberEIS-JCB40DYHR
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCB40DYHR
Related LinksJCB4, JCB40DYHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCB40DYHR Details Description
Related parts for JCB40DYHR
IC 80C51 MCU 8BIT ROMLESS 68PLCC datasheet.pdf
BACKSHELL DB9 FLAT RIBBON PLAST datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 14.28VC SMD datasheet.pdf
HEADER 66POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 6POS 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CLAMP RM 10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A AXIAL datasheet.pdf