Sullins Connector Solutions JCB60DKBS
JCB60DKBS picture photo
Mfg. Part Number
JCB60DKBS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARD EDGE .05" 60 POS
Datasheet Download
JCB60DKBS.pdf
Availability of JCB60DKBS
QUANTITY
JCB60DKBS Order Process
Ship out your order
Specifications of JCB60DKBS
Internal Part NumberEIS-JCB60DKBS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
Packaging-
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesBi-Level - High Density
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCB60DKBS
Related LinksJCB6, JCB60DKBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCB60DKBS Details Description
Related parts for JCB60DKBS
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf