Sullins Connector Solutions JCC10HEYH
JCC10HEYH picture photo
Mfg. Part Number
JCC10HEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P
Datasheet Download
JCC10HEYH.pdf
Availability of JCC10HEYH
QUANTITY
JCC10HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of JCC10HEYH
Internal Part NumberEIS-JCC10HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCC10HEYH
Related LinksJCC1, JCC10HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCC10HEYH Details Description
Related parts for JCC10HEYH
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC GLASS 250OHM SMD datasheet.pdf
7P ST-TIMERHOUSING datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12-VSOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 209POS GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
750 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 75W datasheet.pdf