Sullins Connector Solutions JCC22HEYN
JCC22HEYN picture photo
Mfg. Part Number
JCC22HEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P
Datasheet Download
JCC22HEYN.pdf
Availability of JCC22HEYN
QUANTITY
JCC22HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of JCC22HEYN
Internal Part NumberEIS-JCC22HEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCC22HEYN
Related LinksJCC2, JCC22HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCC22HEYN Details Description
Related parts for JCC22HEYN
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.55A 43.5 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 3POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT R/A PCB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf