Sullins Connector Solutions JCC26HETH
JCC26HETH picture photo
Mfg. Part Number
JCC26HETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P
Datasheet Download
JCC26HETH.pdf
Availability of JCC26HETH
QUANTITY
JCC26HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of JCC26HETH
Internal Part NumberEIS-JCC26HETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCC26HETH
Related LinksJCC2, JCC26HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCC26HETH Details Description
Related parts for JCC26HETH
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 16.5A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC DUAL NANOPWR COMP 8VSSOP datasheet.pdf
RES 46.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-1351-A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 180POS EDGE MNT datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 2A SDIP datasheet.pdf