Sullins Connector Solutions JCC44HETH
JCC44HETH picture photo
Mfg. Part Number
JCC44HETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
JCC44HETH.pdf
Availability of JCC44HETH
QUANTITY
JCC44HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of JCC44HETH
Internal Part NumberEIS-JCC44HETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCC44HETH
Related LinksJCC4, JCC44HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCC44HETH Details Description
Related parts for JCC44HETH
SW BASIC SPDT .1A HNG LEVER 125V datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
KIT LED 3MM MULTI COLOR datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 51C S 30" YEL JACKS NI datasheet.pdf