Sullins Connector Solutions JCC44HETN
JCC44HETN picture photo
Mfg. Part Number
JCC44HETN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
JCC44HETN.pdf
Availability of JCC44HETN
QUANTITY
JCC44HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of JCC44HETN
Internal Part NumberEIS-JCC44HETN
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCC44HETN
Related LinksJCC4, JCC44HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCC44HETN Details Description
Related parts for JCC44HETN
IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20-SSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 117MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V JB 1812 datasheet.pdf
DIE RD 15/16 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf