Sullins Connector Solutions JCC44HEYI
JCC44HEYI picture photo
Mfg. Part Number
JCC44HEYI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
JCC44HEYI.pdf
Availability of JCC44HEYI
QUANTITY
JCC44HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of JCC44HEYI
Internal Part NumberEIS-JCC44HEYI
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCC44HEYI
Related LinksJCC4, JCC44HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCC44HEYI Details Description
Related parts for JCC44HEYI
IC CLK BUFFER 1:5 133MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
HSG MOTOR 10 CIR BLACK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 22A SOLDER datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL datasheet.pdf