XP Power JCE0624S12
JCE0624S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCE0624S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 6W
Datasheet Download
JCE0624S12.pdf
Availability of JCE0624S12
QUANTITY
JCE0624S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCE0624S12
Internal Part NumberEIS-JCE0624S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXP Power - JCE06 / JTE06 Series
JCE Series DC-DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCE0624S12
Related LinksJCE06, JCE0624S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCE0624S12 Details Description
Related parts for JCE0624S12
IC PREAMP RGB 150MHZ 24-DIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 569K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DOUBLE M30 LONG PW 5M NPN NC datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf