XP Power JCG1248S2V5
JCG1248S2V5 picture photo
Mfg. Part Number
JCG1248S2V5
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 12W
Datasheet Download
JCG1248S2V5.pdf
Availability of JCG1248S2V5
QUANTITY
JCG1248S2V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCG1248S2V5
Internal Part NumberEIS-JCG1248S2V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCG
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.5A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCG1248S2V5
Related LinksJCG12, JCG1248S2V5 Datasheet, XP Power Distributor
JCG1248S2V5 Details Description
Related parts for JCG1248S2V5
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 84A T-MAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
24 MODII HDR DR SFMT B/A T&R datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM 12POS SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf